další instituce resortu ŽP  

Jste zde

Domů

Spotřebitelé

Přínosy ekoznačení

Jak poznáte ekoznačku?

Výrobky a služby s ekoznačkou

Jiné značky než ekoznačky

 

Přínosy ekoznačení

Ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek a Ekoznačka EU přinášejí spotřebiteli:

  • věrohodnou a srozumitelnou informaci o vlastnostech výrobku a o jeho vlivu na životní prostředí,
  • záruku, že u označeného výrobku jsou omezeny nepříznivé vlivy na životní prostředí,
  • záruku zdravotní nezávadnosti a kvality produktu,
  • snadnější orientaci na trhu v široké škále téměř rovnocenných výrobků se stejnou funkcí,
  • úsporu peněz, protože je zaručena jejich kvalita a trvanlivost.

Jak poznáte ekoznačku?

Abyste si mohli být jistí, že místo ekologického zajíce v pytli dostanete za své peníze skutečně ekologicky šetrnější zboží, pomůže vám, když jsou tyto produkty snadno a spolehlivě rozeznatelné. Ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek a Ekoznačka EU jsou značkami, díky kterým ekologicky šetrnější produkty spolehlivě poznáte a kterým můžete důvěřovat.

Značku tvoří stylizované písmeno e s nápisem Ekologicky šetrný výrobek (Ekologicky šetrná služba) v horní části a registračním číslem označeného produktu v části spodní. Značka smí být používána pouze v jednobarevném (zeleném nebo černobílém) provedení. Značku bez registračního čísla je možné používat jen k propagačním účelům Programu a samotné značky.

Logo Ekoznačky EU má podobu stylizované květiny (proto se jí dříve často přezdívalo Květina/The Flower) se zelenou lodyhou a kulatým květenstvím tvořeným modrými hvězdičkami a symbolem Є uprostřed. Nedílnou součástí značky je stylizovaný nápis EU Ecolabel.

 

     

 

Výrobky a služby s ekoznačkou

Spektrum certifikovaných ekologicky šetrných výrobků je velmi široké – od toaletního papíru či nátěrové hmoty přes teplovodní kotle a čisticí prostředky až po ekologicky šetrné služby, které nabízí např. turistické ubytování, viz seznam všech produktových skupin.

Pravidelně aktualizovaný seznam všech označených výrobků i technických směrnic s kritérii, které musí takové výrobky splňovat, najdete v databázi označených produktů.

Úplný seznam všech držitelů Ekoznačky EU najdete v oficiální databázi na adrese ec.europa.eu/ecat.

Podrobnější informace o pravidlech udělování ekoznaček najdete na stránce O ekoznačení.

Obdobných ekoznaček existuje samozřejmě více. Z ostatních se na českém trhu můžeme nejčastěji setkat s výrobky označenými německým Modrým Andělem, skandinávskou Severskou labutí nebo slovenským Environmentálně vhodným produktem.

Jiné značky než ekoznačky

Jako spotřebitelé se u výrobků setkáváte i se spoustou jiných značek, ve kterých není snadné se vyznat. Některá označení jsou povinná (např.„CE“), některá upozorňují na nějakou konkrétní ověřenou vlastnost výrobku důležitou pro spotřebitele (sem patří i ekoznačky) a některá jsou výtvory samotných výrobců (tzv. vlastní tvrzení), u kterých není žádná záruka pravdivosti. Zorientovat se v nich Vám pomůže náš návod na stránkách o vlastních environmentálních tvrzeních, galerie s vybranými ukázkami falešných tvrzení nebo např. přehled různých označení pro spotřebitele na webu spolku D-test.

Máte dotaz? Dříve, než se zeptáte nás, zkontrolujte, zda se odpověď již nenachází mezi Odpověďmi na často kladené dotazy (FAQ).